ТРАНСФОРМАЦІЯ ГАЗОВОЇ СКЛАДОВОЇ ПІД ЧАС ПЕРЕБІГУ ГАЗОДИНАМІЧНИХ СИТУАЦІЙ У ВУГІЛЬНИХ ШАХТАХ
DOI:
https://doi.org/10.32782/geotech2022.36.06Ключові слова:
газодинамічній ситуації, газоносність, вуглепородний масив, газова суміш, відпрацьований простір, вугільні шахтиАнотація
Вивчення динамічних явищ значно ускладнилося, коли вугледобувна промисловість зіткнулася з масштабними проявами такого явища, як раптові викиди вугілля, що супроводжуються значним газовиділенням. Раптові динамічні явища зі збільшенням глибини відпрацювання вугільних пластів залишаються непрогнозованими, як у діючих, так і у відпрацьованих (ізольованих) ділянках вуглевидобувних підприємств. На відпрацьованих (ізольованих) ділянках діючих шахт зафіксовано висипи вугілля та породи, викиди газу, які призводять до газодинамічних явищ і пожеж. Зважаючи на показники газової суміші, можна вважати стан масиву відносно стабільним із позитивною тенденцією до стабілізації природного газового стану, аналогічні процеси у воді відбуваються повільніше, що варто враховувати під час проведення гірничих робіт. Газ із водою може мігрувати не тільки за межі виробки, а й за межі шахти. Усі наведені дані свідчать про сучасну газову міграцію не тільки в непорушених вуглепородних масивах, а й у відпрацьованому, технічно ізольованому просторі, у яке гази могли мігрувати тільки вертикально, що зумовлене розташуванням виробки в масиві. На основі ізотопних і газогеохімічних досліджень метану, важких вуглеводнів, вуглекислого газу та гелію обґрунтовано та доведено полігенетичний склад природного газу у вугленосних товщах вугільних басейнів і родовищ України. Залежно від стану вуглепородного масиву газова складова частина може змінюватися в широких межах. У разі активного максимального вилучення газу у виробках піднімається велика кількість важких і ненасичених вуглеводнів, що може спровокувати газодинамічні явища. Відновлення газової суміші у вугільній виробці тривало два місяці, після проведення стабілізаційних робіт масиву.
Посилання
Миграция и накопление глубинного газа как один из факторов возникновения аварийных ситуаций / Б.В. Бокий и др. Тектоника и стратиграфия. 2013. Вып. 40. С. 49–58.
Pimonenko L., Vergelska N. Prediction of dynamic phenomena in coal mines. Proceedings of the X International Geomechanics Conference 19–23 September 2022, Varna, Bulgaria. P. 230–234.
Опыт определения содержания ацетилена в угольных пластах шахт Донецко-Макеевского района / А.М. Сукачев и др. Киев : ИГС, 1992. 36 с.
Спосіб визначення залишкової газової складової вуглепородного масиву Донбасу / А.Я. Радзівілл та ін. Патент № 79554 від 25.04.2013 р. Державна служба інтелектуальної власності України, 2013.
Є вдощук М.І., Вергельська Н. В. Спосіб визначення зон скупчення газу у відпрацьованому просторі діючих шахт. Патент № 99540 від 10.06.2015 р. Державна служба інтелектуальної власності України, 2015
Вергельська Н.В. Газоносність відпрацьованого простору діючих шахт Донбасу. Тектоніка і стратиграфія. 2012. Вип. 39. С. 30–33.
V ergelska N., Skopychenko I. Formation and redistribution of gas in coal basins. Polish journal of science. 2019. № 22. С. 7 – 12.