БІОКІНЕТИЧНІ ПАРАМЕТРИ ФРАКЦІОНУВАННЯ ТРИТІЮ ЖИВЦЯМИ ВЕРБИ БІЛОЇ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/geotech2022.35.13

Ключові слова:

тритієва вода, свіжозрізані живці верби без коріння та листя, всмоктування через перидерму, транспірація через перидерму, сік рослин, біокінетичні параметри

Анотація

У модельному експерименті вивчено особливості перерозподілу водної форми тритію в закритій екосистемі на основі свіжозрізаних живців верби білої (Salix alba L.). Дослід виконано за відсутності у живців листя та коріння. Живці вирощували у середовищі тритієвої води – джерело живлення (FS), розташоване у прозорій закритій камері з органічного скла. Вивчено кінетику поглинання тритію в системі FS – жива речовина. Встановлено, що питома активність тритієвої води FS під дією рослин істотно зменшується, так само, як і у випадку розвинених олистяних живців. Процеси фракціонування ізотопів водню під час вирощування верби білої в середовищі тритійованої води відбуваються незалежно від наявності у живців листя і кореневої системи. Це свідчить про визначальну роль біофізичних процесів (ймовірно дифузійно-осмотичних) та транспірації, і другорядну – фотосинтетичних у фракціонуванні тритію безлистими живцями. Свіжозрізані живці верби, без коріння та листя, здатні ефективно всмоктувати тритій із середовища живлення та випаровувати тритієву воду в повітря, вдіграючи роль «тритієвої» помпи. Концентрація 3Н у транспіраційних газах також істотно зменшується з часом відповідно до зменшення питомої активності FS. Попри відсутність листя, свіжозрізані живці здатні транспірувати значну кількість води у повітря. Зелена перидерма пагонів бере участь у протилежно спрямованих процесах. Нижня її частина, занурена у воду, разом з нижнім зрізом виконує сисну функцію, аналогічну до такої коріння, а верхня, надводна, разом з верхнім зрізом забезпечує транспірацію. Очевидно, що обидві функції перидерма пагонів і нижній та верхній зрізи виконують значно менш ефективно, ніж спеціалізовані розвинені органи рослини. Біокінетичні параметри фракціонування тритію у середовищі живлення під час вирощування верби співпадають за величиною з експериментально визначеними нами раніше у ході вирощування вкорінених живців верби з листям. Водночас кінетика накопичення тритію у транспірованих газах та сокові пагонів помітно відрізняється від аналогічної для розвинених живців з корінням та листям.

Посилання

Polevoy, V.V. (1989), Fiziologiya rasteniy. Moscow: Vysshaya shkola.

Kramer, P.D., Kozlovskiy, T.T. (2013), Fiziologiya drevesnykh rasteniy. Moscow: Kniga po Trebovaniyu.

Bobkov, V., Dolin, V. (2016), Isotopic Exchange of Tritium in the Process of Willow Vegetation, Collection papers Institute of Environmental Geochemistry, 25: 49-55. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/140454 (Last accessed: 13.02.2021).

Dolin, V.V., Bobkov, V.M., Pushkarev O.V., Koshliakova T.O. (2018), Isotopic Effects of Tritium during the Growth of White Willow. Universal Journal of Geoscience, 6(6): 175-183.

Dolin, V.V., Bobkov, V.M. (2020), Pecularities of the tritiated water transpiration flux during willow vegetation, Geochemistry of technogenesis, 4: 50-57.

Dolin, V.V., Bobkov, V.M. (2020), Dose-dependent effects of isotopic exchange of tritium in the process of willow vegetation. Nucl. Phys. аnd Atom. Energy. 21( 4): 354-360.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-12