ЗМІНИ ХІМІЧНОГО СКЛАДУ ТЕХНІЧНОЇ ВОДИ У ПРОЦЕСІ ЗБАГАЧЕННЯ МАГНЕТИТОВИХ КВАРЦИТІВ НА ІНГУЛЕЦЬКОМУ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНОМУ КОМБІНАТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/geotech2022.35.17

Ключові слова:

магнетитові залізисті кварцити, відходи збагачення, гідрохімія, технічна вода, пульпа, збагачення

Анотація

Мета роботи полягає в аналізі змін, які відбуваються в хімічному складі технічної води у процесі збагачення залізистих магнетитових кварцитів на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті. У роботі визначено основні гідрохімічні показники та вміст важких металів у технічній воді на початок і наприкінці технологічного циклу збагачення магнетитових залізистих кварцитів. Відбір проб вихідної технічної води та рідкої фази хвостів проводився окремо для двох рудозбагачувальних фабрик (РЗФ-1 та РЗФ-2) Інгулецького гірничозбагачувального комбінату. Загалом хімічний склад рідкої фази хвостів порівняно з вихідною технічною водою змінюється незначно: рН підвищується на 5–6% на обох фабриках, загальна мінералізація зростає на 30% тільки на РЗФ-1, так само на РЗФ-1 на 65% підвищується вміст HCO3. З другорядних аніонів тільки вміст нітритів (NO2-) за їх дуже низьких значеннях (0,03–0,07 мг/дм3) сильно підвищується – у 19 разів на РЗФ-1 та у 8 разів на РЗФ-2. З катіонів значні зміни виявлено лише для Ca2+, вміст якого у хвостах обох фабрик збільшується приблизно на 50%. Загальний вміст заліза в рідкій фазі хвостів зростає на 90% на РЗФ-1 та на 450% на РЗФ-2, вміст заліза розчиненого збільшується приблизно на 70% на РЗФ-1 та на 170% на РЗФ-2. Відмінності у змінах хімічного складу рідкої фази хвостів для рудозбагачувальних фабрик РЗФ-1 та РЗФ-2, імовірно, зумовлені додатковим включенням операції магніто-флотаційного збагачення в технологічний процес на РЗФ-2. Отримані дані свідчать про те, що під час збагачення відбувається перехід деякої частки залізовмісних мінералів у високодисперсний колоїдний стан, а також опосередковано підтверджують, що під час збагачення залізистих кварцитів відбуваються процеси розкладання й розчинення мінералів вихідної руди, насамперед карбонатів кальцію та заліза. Дослідження змін хімічного складу технічної води важливе для повнішого розуміння фізико-хімічних процесів, що відбуваються під час переробки мінеральної сировини на гірничо-збагачувальному комбінаті, а також для оцінки екологічного впливу рідких відходів збагачення на довкілля.

Посилання

Hubina, V.H. (2009). Osoblyvosti rechovoho skladu ta rozpodil rechovyny u khvostoskhovyshchakh HZK Kryvbasu. Heokhimiia ta rudoutvorennia, 35: 116–120.

Hubina, V.H., Hubin, H.H. (2009). Porushennia hidrolohichnoho ta hidroheolohichnoho rezhymu pidzemnykh ta poverkhnevykh vod v Kryvbasi vnaslidok hirnycho-pererobnoi diialnosti. Ekolohichna bezpeka: problemy i shliakhy vyrishennia, 1: 38–42.

Hubina, V.H., Kadoshnikov, V.M. (2004). Fizyko-khimichni peretvorennia vidkhodiv zbahachennia zalizystykh kvartsytiv. Zbirnyk naukovykh prats Instytutu heokhimii navkolyshnoho seredovyshcha Natsionalnoi akademii nauk Ukrainy “Heokhimiia ta ekolohiia”, 10: 76–79.

Hubіna, V.H., Kadoshnykov, V.M. (2005). Yzmenenyia tekhnohennoho sirya v protsesse nakoplenyia, kontroly upravlenyeeho kachestvom. Kachestvo myneralnoho sіrya, pp. 151–155.

Podatkovyi kodeks Ukrainy: Zakon Ukrainy vid 02.12.2010 r. № 2755-VI (u redaktsii do 01.01.2022). Retrieved from: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text.

American Public Health Association (2007). Standard Methods for the Examination of Water and Wastewater. New York, USA, 1200 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-12